Forum ItaliaRomania.com
Stampa Pagina | Chiudi Finestra

O mica problema...

Stampato da: Forum ItaliaRomania.com
URL Discussione: http://www.italiaromania.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=3285
Stampato il: Azi

Discussione:

Autore Discussione: MarinRoma
Oggetto: O mica problema...
Inserito il: 31/08/2011 19:19:56
Messaggio:

Va salut cu respect si solicit putin ajutor din partea voastra.
Am si eu o intrebare referitoare la "cumparatul unei masini in italia".
Cat platesc pasajul in situatia in care nu am acte, si cat am voie sa merg cu masina aici pana o duc in Rom?

Astept raspunsul vostru si daca se poate mai detaliat. Multumesc

Risposte:

Autore Risposta: Elena.Negrota
Inserita il: 31/08/2011 21:58:20
Messaggio:

Eu una nu m-am mai lovit de astfel de cazuri.Stiu ca pasajul se plateste in functie de capacitatea masinii,nu are treaba cu proprietarul.Daca intrii pe site-ul de la Motorizazione ai sa gasesti mai multe detalii(daca nu ma insel si pretul il au pus),plus ca platesti comisionul de agentie .
Din momentul in care masina este pe numele tau,nu mai are asigurare,deci NU mai circuli .
p.s.:tine-ne si pe noi la curent cu demersul si multa bafta!

Autore Risposta: Nelumbo
Inserita il: 01/09/2011 00:23:53
Messaggio:

În situatia în care nu ai acte, nu o poti trece pe numele tau. Deci nu poti face înmatricularea pe numele tau.
Daca tu vrei sa cumperi una pe care sa o duci în RO, trebuie sa o cumperi cu factura pe numele tau pentru a fi exportata si automat tu trebuie sa o radiezi din IT. Sigur ca fiind radiata, o poti duce în RO doar pe o platforma si nu pe rotile ei. În IT nu am auzit sa se poata înscrie în circulatie daca nu esti rezident în IT. (ca de exemplu în Ungaria, unde primesti numar de înmatriculare cu Z......).
O alta varianta care se practica este sa rogi vânzatorul sa nu faci schimbarea de proprietar decât dupa ce ajungi în RO. Personal, eu nu as accepta varianta, daca as fi vânzatorul.

Autore Risposta: MarinRoma
Inserita il: 01/09/2011 22:49:46
Messaggio:

Multumesc pentru raspuns, eu stiam ca daca nu esti rezident nu poti cumpara o masina, si daca o cumperi nu o poti tine in italia mai mult de 30/90 de zile, apoi trebuie sa pleci cu ea in romania pentru ca aici nu o poti inmatricula, o poti tine doar pe numere TOL , apoi intrebarea mea este urmatoarea, Daca ma duc cu ea in ROMANIA, o inmatriculez, si revin aici cu ea cu toate taxele platite acasa, pot circula cu masina aici? Da sau NU?

Inca odata va multumesc si astept raspuns.

Autore Risposta: Elena.Negrota
Inserita il: 01/09/2011 22:56:36
Messaggio:

Da,e OK .Darrrrr,daca gasesti un vecin bine intentionat si iti face reclamatie ca esti cu masina de mai mult de 90 de zile in Italia,iti iei amenda.

Autore Risposta: fair_fax2001
Inserita il: 02/09/2011 11:48:43
Messaggio:

doar sa o inscrii pe numele unei rude si sa ai ......procura....e mai bine.....
cu timpul poate iti iei rezidenta si abia atunci incep problemele......
a mea ...un diesel cu motor 2500 cc.....am platit 700 de euro pasajul....e dupa capacitate......
cunosc cateva cazuri si suna cam naspa........rezident italia ....masina inscrisa tot pe numele lui dar in romania......cu timpul astia aplica legea.....
oricum aici asigurarea te....rupe......dar se mai fac "mici" golanii.....
problema e ca ....in curand si la noi in tara vor fi aceste preturi....astronomice la asigurari....
la o masina cumparata de aici si radiata pentru a fi inscrisa extern....asigurare o poti lua si pe o luna.......
analizeaza ce e mai bine pentru tine......si ...spor la treaba!!!!
ps sa iei in consideratie sfaturile lui nelumbo.....perfect reale

Inserita il: 02/09/2011 23:43:41
Messaggio:

Ca sa primesti raspunsuri clare, trebuie sa formulezi intrebari clare.
Daca stii ca neavând rezidenta nu poti cumpara o masina, atunci vrei sa o cumperi doar pentru a o admira, fara a avea dreptul de a o folosi? Pentru ca eu daca iti vând o masina, ti-o vând radiata. În acest caz, tu ai doua solutii: prima, ti-am spus-o mai sus, iar a doua ar fi sa o duci pe platforma în RO.
În RO, dupa ce ai înmatriculato, sigur ca poti merge cu ea unde vrei, in toata lumea. Tu nu ne spui cât ai de gând sa stai cu ea in Italia sau daca vi doar ca turist. Tu neavând rezidenta in IT, esti considerat turist deci fara nici o restrictie poti veni cu ea in Italia. Din momentul cand vei avea rezidenta sau loc de munca, vor incepe problemele tale.

Autore Risposta: Andreiii
Inserita il: 03/09/2011 19:37:57
Messaggio:

bun bun, dar cum dovedesc autoritatile ca tu stai de mai mult timp in italia decat e legal ca turist, cu masina inmatriculata in RO ?... ma indoiesc ca doar pt ca un vecin italian te da in gat, asta e considerata dovada !

Inserita il: 03/09/2011 21:54:52
Messaggio:

Andreiii a scris:

bun bun, dar cum dovedesc autoritatile ca tu stai de mai mult timp in italia decat e legal ca turist, cu masina inmatriculata in RO ?... ma indoiesc ca doar pt ca un vecin italian te da in gat, asta e considerata dovada !

A fii turist nu numai ca nu este ilegal, fiecare tara isi doreste cât mai multi si pe perioade cât mai mari.
Stii ca minciuna are picioare scurte. Este destul de greu sa dovedeasca ei de când esti turist în IT. Dar iti cer sa dovedesti ca esti turist adevarat. Daca te banuie de ceva, te pedepsesc. Tu daca esti nevinovat, trebuie sa faci contestatie, sa dovedesti, sa te judeci, etc. Asta vrei?
Un turist locuieste la hotel. De exemplu te întreaba unde locuiesti. Tu ce le raspunzi?

Autore Risposta: MarinRoma
Inserita il: 03/09/2011 22:51:00
Messaggio:

fair_fax2001 a scris:

doar sa o inscrii pe numele unei rude si sa ai ......procura....e mai bine.....
cu timpul poate iti iei rezidenta si abia atunci incep problemele......
a mea ...un diesel cu motor 2500 cc.....am platit 700 de euro pasajul....e dupa capacitate......
cunosc cateva cazuri si suna cam naspa........rezident italia ....masina inscrisa tot pe numele lui dar in romania......cu timpul astia aplica legea.....
oricum aici asigurarea te....rupe......dar se mai fac "mici" golanii.....
problema e ca ....in curand si la noi in tara vor fi aceste preturi....astronomice la asigurari....
la o masina cumparata de aici si radiata pentru a fi inscrisa extern....asigurare o poti lua si pe o luna.......
analizeaza ce e mai bine pentru tine......si ...spor la treaba!!!!
ps sa iei in consideratie sfaturile lui nelumbo.....perfect reale

Daca nu deranjez si nu sunt prea insistent as dori un Id de mess sa stam de vorba mai detaliat ...... si Multumesc pentru raspunsul tau!

Nolumbo a scris: Ca sa primesti raspunsuri clare, trebuie sa formulezi intrebari clare.
Daca stii ca neavând rezidenta nu poti cumpara o masina, atunci vrei sa o cumperi doar pentru a o admira, fara a avea dreptul de a o folosi? Pentru ca eu daca iti vând o masina, ti-o vând radiata. În acest caz, tu ai doua solutii: prima, ti-am spus-o mai sus, iar a doua ar fi sa o duci pe platforma în RO.
În RO, dupa ce ai înmatriculato, sigur ca poti merge cu ea unde vrei, in toata lumea. Tu nu ne spui cât ai de gând sa stai cu ea in Italia sau daca vi doar ca turist. Tu neavând rezidenta in IT, esti considerat turist deci fara nici o restrictie poti veni cu ea in Italia. Din momentul cand vei avea rezidenta sau loc de munca, vor incepe problemele tale.

Deci, hai sa iti spun si sa iti explic situatia mea exacta ca sa pot primi un raspuns pe masura.
1. Lucrez in Roma cu Codice Fiscal/Contract de Munca/Cont Bancar (pe adresa firmei)
2. Stau in chirie tot in Roma dar nu sunt trecut pe contractul de inchiriere ,platesc o camera intr-un apartament.
3. Rezidenta nu am sigur, medic de familie nu, tesera sanitara nu.
4. Vreau sa imi iau o masina la vreo 4000 e anul si vroiam sa stiu cum imi vine mai bine sa o inscriu.
5. Vreau sa raman aici, in nici un caz sa ma intorc acasa, doar in vacanta poate.....cel putin nu acum.
6. La fel ca si la fair_fax , da-mi te rog un id de mess unde putem sa dezvoltam ideea si poate ma ajutati si pe mine cand ma apropii sa ma duc sa fac actele, sau poate pe mess imi explici mai detaliat, pentru ca eu nu am cumparat niciodata o masina, mai ales dintr-o tara straina.

Multumesc tuturor pentru raspunsurile voastre !

Inserita il: 03/09/2011 23:40:04
Messaggio:

Ai fost foarte explicit.
În situatia asta, eu, caruia îi plac lucrurile clare si îmi place sa dorm linistit fara sa risc amenzi, as face urmatoarea ordine de prioritati:
1. Rezidenta. Contract de munca ai, proprietarul apartamentului sa te accepte în spatiu si legal.
2. Achizitionarea autoturismului. Pe numele tau si pe adresa din IT.
În acest fel, chiar daca vei avea cheltuieli mai mari, (inmatricularea aprox. 500 euro, asigurare aprox. 600 euro/6 luni), nu vei risca amenzi.
Unii, pentru a face economii, prefera masina înmatriculata în RO. În acest caz, cumpara masina din RO. Preturile sunt acceptabile si nici nu te complici cu înmatricularea. Sa fie totusi înmatriculata pe alta persoana si nu pe tine, sa nu faci colectie de amenzi...
Personal nu sunt de acord cu aceasta varianta, motivul fiind afirmatia ta de la punctul 5.

Autore Risposta: boby
Inserita il: 04/09/2011 18:42:32
Messaggio:

Deci,daca tu spui ca ai 4000 disponibili pt masina si vrei sa o cumperi din Italia,nu o sa-ti convina cu siguranta sa o inmatriculezi in Romania pt ca la un 4000, probabil o sa-ti iei o masina euro 3 si taxa este foarte multi banisori.
Adica, ori cumperi masina din Italia si o inscrii aici,ori cumperi masina din Romania si o inscrii acolo.
Ce as fi curios sa stiu,tu te-ai uitat sa vezi care sant diferentele de preturi intre masinile din Italia si cele din Romania?
Pai hai sa-ti dau eu un exemplu,saptamana trecuta un prieten de aici din Italia cu care eram impreuna in bucuresti, a cumparat de la targul din vitan un ford fiesta 2010,16000 km,reali[carte service],full masina,cu 6800 euro,aceiasi masina in Italia costa 8000-8300,iar asigurare plus impozit 150 pe an.
4000 masina plus actele,plus asigurarea,pai la 5000 iti iei de exemplu un vw golf adus din Germania[deci nu a circulat in Romania,asta este foarte important]euro 4,taxa inmatriculare 352 euro.
Ma rog ,asta e parerea mea,la urma urmei fiecare face cum vrea,cel putin eu asa as proceda.
Bafta.

Autore Risposta: dori
Inserita il: 09/09/2011 12:04:25
Messaggio:

fara residenza, nu poti cumpara masina, chiar daca la Roma se poate face de " tutto e di piu", asta e legea
cunosc persoane care aveau, masina cumparata pe numele cuiva, si o conduceau ei cu procura, consider
inconstienta curata, pt acel care accepta masina pe numele lui... o masina poate fi implicata in un accident
rutier, unde pot fi si morti, sa nu spun ca o poate fura, pt a se ajuta de ea pt furturi... cum faci atunci ????
spun de acel, care are masina in properietate... nu vreau sa spun, ca facem acest serviciu, fratilor, surorii...
masina poate fi implicata si gata....

CF, am inteles ca-l ai, este cel mai usor de avut, dar cum poti avea contract de munca si cont bancar pe
numele firmei, pt orice contract, trebuie sa ai residenza, nu conteaza ca e la Palermo sau Milano, dar sa fie
residenza....

Autore Risposta: papy
Inserita il: 09/09/2011 18:08:35
Messaggio:

boby a scris:

Deci,daca tu spui ca ai 4000 disponibili pt masina si vrei sa o cumperi din Italia,nu o sa-ti convina cu siguranta sa o inmatriculezi in Romania pt ca la un 4000, probabil o sa-ti iei o masina euro 3 si taxa este foarte multi banisori.
Adica, ori cumperi masina din Italia si o inscrii aici,ori cumperi masina din Romania si o inscrii acolo.
Ce as fi curios sa stiu,tu te-ai uitat sa vezi care sant diferentele de preturi intre masinile din Italia si cele din Romania?
Pai hai sa-ti dau eu un exemplu,saptamana trecuta un prieten de aici din Italia cu care eram impreuna in bucuresti, a cumparat de la targul din vitan un ford fiesta 2010,16000 km,reali[carte service],full masina,cu 6800 euro,aceiasi masina in Italia costa 8000-8300,iar asigurare plus impozit 150 pe an.
4000 masina plus actele,plus asigurarea,pai la 5000 iti iei de exemplu un vw golf adus din Germania[deci nu a circulat in Romania,asta este foarte important]euro 4,taxa inmatriculare 352 euro.
Ma rog ,asta e parerea mea,la urma urmei fiecare face cum vrea,cel putin eu asa as proceda.
Bafta.

Bravo! Rationament fara cusur. (Cred ca romanul prin constructie tinde sa complice lucrurile.)

Autore Risposta: Andreiii
Inserita il: 10/09/2011 19:12:07
Messaggio:

boby a scris:

Bafta.

Eu unul n-am inteles pana la urma, unde e mai scump? unde e mai ieftin ?...ai facut niste calcule acolo si ai cam invartit cuvintele...

Forum ItaliaRomania.com : http://www.italiaromania.com/forum/

© 2000-06 Snitz Communications

Chiudi Finestra