Forum ItaliaRomania.com
Stampa Pagina | Chiudi Finestra

vreau sa-mi aduc masina din romania

Stampato da: Forum ItaliaRomania.com
URL Discussione: http://www.italiaromania.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=1901
Stampato il: Azi

Discussione:

Autore Discussione: nykko34
Oggetto: vreau sa-mi aduc masina din romania
Inserito il: 01/05/2010 14:56:08
Messaggio:

Sunt de 6 luni in Italia si sincer habar nu am cum e mai bine sa procedez.Vreau sa aduc din Romania definitiv o masina care este inscrisa pe numele mamei mele.Cum ar trebui sa procedez? O sa ma probleme aici daca o conduc fara sa fie pe umele meu? Am nevoie de cartea verde?...va multumesc anticipat!

Risposte:

Autore Risposta: Elena.Negrota
Inserita il: 01/05/2010 15:10:52
Messaggio:

Mesajul lui nykko34

Am nevoie de cartea verde?

Da ! Nici nu cred ca te lasa sa iesi din tara fara
Daca iti faci la Notariat un act (contract de comodat-parca asa se numeste) si il traduci ,poti circula un an fara probleme !In acel contract ,specifica notarul ca proprietarul masinii este de acord sa-ti dea masina TIE.

Autore Risposta: nykko34
Inserita il: 01/05/2010 15:17:11
Messaggio:

am inteles...banuiam ceva de genu' dar nu eram sigura...multumesc pt raspuns!

Autore Risposta: bibanu
Inserita il: 02/05/2010 12:50:40
Messaggio:

...din cat stiu eu, propietarul masinii trebuie sa-ti faca o procura cum ca iti incredinteaza tie masina ( poi apostilata si tradusa in italiana) si un an de zile nu ar trebui sa ai probleme ....stiu romani care circula cu numere romanesti (targa rumena) de ani de zile, numai ca de fiecare data cand expira asigurarea sau revizia trebuie sa mearga in Ro pentru a reface totul...
...cartea verde trebuie facuta de fiecare data... atentie la termenul de valabilitate...

Inserita il: 02/05/2010 21:06:37
Messaggio:

multumesc frumos pt ajutorul dat...o seara frumoasa!

Autore Risposta: boby
Inserita il: 05/05/2010 15:57:15
Messaggio:

In momentul actual nu exista companie de asigurari din Romania,care in momentul efectuarii unei polite de asigurare,sa nu elibereze cartea verde,pt care nu se plateste absolut nimic,este exact ca in Italia.Si nu inteleg de ce un singur an se poate circula ,din moment ce masina nu este pe numele tau.Bibane,de ce trebuie sa mergi in Romania cand iti expira asigurarea,oare nu se poate trimite prin posta?

Autore Risposta: Elena.Negrota
Inserita il: 06/05/2010 10:42:13
Messaggio:

boby a scris:

...,de ce trebuie sa mergi in Romania cand iti expira asigurarea,oare nu se poate trimite prin posta?

Ba se poate trimite fara probleme ! In Ro cu masina trebuie sa te duci cand expira verificarea tehnica !Asta nu se poate face fara masina in Ro (sau se poate ?!? ).

Autore Risposta: gerostar
Inserita il: 06/05/2010 14:07:31
Messaggio:

Salut.
Nu mai exista carte verde separata.
Cand iti faci asigurarea iti da cartea verde pentru toti.
Inainte de a intra in UE se platea separat.
Poti sa circuli cat vrei fara probleme.
Si fara contract de comodat.le spui ca mama ta e la tine in vizita si ai luat putin masina.Mai ales ca apare pe acelasi nume.
Acum daca vrei sa stai linistit poti sa iti faci acte prin notariat.
Dar cheltui niste bani in plus.
Poti sa le spui daca te opreste ca esti doar in vizita la un prieten si nu iti face nimic.

Bye Bau

Autore Risposta: dany
Inserita il: 06/05/2010 18:16:55
Messaggio:

oricum trebuie sa platesti, nu este cum sunt asigurarile aici, adica intra si cartea verde...

dar atentiune, am descoperit ca Ro, nu este in toate companiile de asigurari, atunci ATENTIE cand faceti o asigurare aici in Italia

cu masina adusa aici, depinde de noroc, dar oricum ar trebui adusa legal, adica cu procura si asta costa...pt ca daca esti intr-un sat unde li se pune pata, normal ca il vigile isi da seama ca stai in sat...dar si pt linistea ta sufleteasca

Autore Risposta: gerostar
Inserita il: 07/05/2010 08:45:59
Messaggio:

dany a scris:

oricum trebuie sa platesti, nu este cum sunt asigurarile aici, adica intra si cartea verde...

Scuze dar te contrazic.
Acum intra cartea verde in asigurare.
Toti platim la fel indiferent daca iesi sau nu din tara.
S-a schimbat de mult.

Bye bau

Inserita il: 07/05/2010 08:51:04
Messaggio:

am citit rau, cand ai spus "inainte de a intra in UE", scuze...
oricum ar fi, cine sta cu masina aici si e resident oricum trebuie sa fii mereu pregatit cu scuza, cand se intampla sa te opreasca....

Inserita il: 07/05/2010 16:01:15
Messaggio:

Elena.Negrota a scris:

boby a scris:

...,de ce trebuie sa mergi in Romania cand iti expira asigurarea,oare nu se poate trimite prin posta?

Ba se poate trimite fara probleme ! In Ro cu masina trebuie sa te duci cand expira verificarea tehnica !Asta nu se poate face fara masina in Ro (sau se poate ?!? ).
Stiu ca Romania este tara tuturor posibilitatilor,dar revizia trebuie facuta pe bune intr-un service autorizat in Romania,si asta pt ca cei de la service transmit pe loc fotografia cu datele de identificare ale masini la RAR[registrul auto roman]

Inserita il: 07/05/2010 22:26:50
Messaggio:

va multumesc mult imi sunteti de mare ajutor, daca nu va ceream parerea cine stie ce prostioare as fi facut!!!

Autore Risposta: ionutz8772
Inserita il: 15/06/2010 17:27:59
Messaggio:

auziti si voi ce mi sa intamplat:
din cauza cartii verzi de la asigurarea de la masina(masina inscrisa pe italia pe numele meu)mi sa facut dosar penal,mi sa retinut permisul ,mi sau luat placutele de inmatriculare de la masina.
mi se pare aberant pur si simplu tinand cont ca aveam asigurarea platita la zi totul in regula la masina numai acea hartie verde.
astept raspunsurile voastre cat mai urgent vreau sa obtin permisul si numerele cat mai curand.

Inserita il: 15/06/2010 17:59:49
Messaggio:

ionutz8772 a scris:

din cauza cartii verzi de la asigurarea de la masina(masina inscrisa pe italia pe numele meu)mi sa facut dosar penal,mi sa retinut permisul ,mi sau luat placutele de inmatriculare de la masina.
mi se pare aberant pur si simplu tinand cont ca aveam asigurarea platita la zi totul in regula la masina numai acea hartie verde.
astept raspunsurile voastre cat mai urgent vreau sa obtin permisul si numerele cat mai curand.
Eu nu am inteles nimic,deci care a fost problema cu cartea verde?

Inserita il: 17/06/2010 16:52:51
Messaggio:

ionutz8772 a scris:

poate cartea verde nu era in regula...se poate ff usor sa fie asa...

eu am descoperit in martie, tot citind pe asigurare, ca ROMANIA nu era trecuta in tabelul de pe cartea verde...daca ma duceam in Ro, putem sa o incurc rau de tot...
aveam toate asigurarile la un brocker, care ma trezesc ca mi-a schimbat agentia, motivand ca plateam cu 200 mai ieftin/semestru..normal ca era o afacere, dar daca in timpul asta ajungeam prin tara, cred ca pateam si eu ca ionutz...

brockerul, m-a asigurat, ca nu era nici o problema etc etc,ca Ro, e in Europa etc etc...dar nu este asa:daca compania de aici, nu are una cu care lucreaza acolo, nu este trecuta pe tabelul respectiv si daca te duci in tara platesti cartea verde la granita...

atentie mare la asigurarile care costa putin si cititi totul, chiar daca de multe ori nu se inteleg termenii respectivi

poate asta i sa intamplat si lui

Inserita il: 17/06/2010 20:07:04
Messaggio:

dany a scris:

ionutz8772 a scris:

poate cartea verde nu era in regula...se poate ff usor sa fie asa... o t
eu am descoperit in martie, tot citind pe asigurare, ca ROMANIA nu era trecuta in tabelul de pe cartea verde...daca ma duceam in Ro, putem sa o incurc rau de tot...
aveam toate asigurarile la un brocker, care ma trezesc ca mi-a schimbat agentia, motivand ca plateam cu 200 mai ieftin/semestru..normal ca era o afacere, dar daca in timpul asta ajungeam prin tara, cred ca pateam si eu ca ionutz...

brockerul, m-a asigurat, ca nu era nici o problema etc etc,ca Ro, e in Europa etc etc...dar nu este asa:daca compania de aici, nu are una cu care lucreaza acolo, nu este trecuta pe tabelul respectiv si daca te duci in tara platesti cartea verde la granita...

atentie mare la asigurarile care costa putin si cititi totul, chiar daca de multe ori nu se inteleg termenii respectivi

poate asta i sa intamplat si lui
Dany,o companie de asigurari care se respecta nu poate sa nu treaca in cartea verde o tara membra UE cum este Romania.In general asig din it nu trec,Albania,Macedonia si Muntenegru.

Autore Risposta: cpg
Inserita il: 26/09/2010 09:05:49
Messaggio:

buna,

am citit tot ce s-a scris aici, dar vreau sa ma asigur ca am inteles corect.

pentru a putea circula cu o masina inmatriculata in RO timp de 2 ani (cat e valabil ITP), in cazul in care esti rezident in IT, trebuie ca aceasta sa nu fie pe numele tau, ci pe numele unei persoane rezidente in RO, corect?

adica pot sa o trec pe numele mamei, iar ea sa-mi faca contract de comodat.

multumesc

Inserita il: 26/09/2010 09:55:09
Messaggio:

Salutare,ai inteles foarte corect.O zi buna.

Autore Risposta: valerio
Inserita il: 26/09/2010 10:40:53
Messaggio:

boby a scris:

Stiu ca Romania este tara tuturor posibilitatilor,dar revizia trebuie facuta pe bune intr-un service autorizat in Romania,si asta pt ca cei de la service transmit pe loc fotografia cu datele de identificare ale masini la RAR[registrul auto roman]
[/quote]

nu este asa mereu....

Autore Risposta: LILLO_777
Inserita il: 26/09/2010 11:56:01
Messaggio:

Atata timp cat esti propietar al masinii sau ai acte de la notar care dovedesc imputernicirea de a conduce acea masina si ai platita la zi asigurarea si revizia facuta potzi circula linistit in orice stat al uniunii europene.In momentul in care expira asigurarea suni la agentzie si ceri sa-tzi trimita asigurarea prin posta cu confirmare de primire(in 4 zile ajunge) iar cu revizia faci un drum in tzara ca o data la 2 ani se merita.In ceea ce priveste asigurarea eu folosesc ALIANZZ pt ca sunt in colaborare cu cei din Italia.Eu conduc un golf de 4 ani in Italia si nu am avut nici o probleme cu sticletzii.Singura problema e ca esti oprit mai des dar daca incep sa te stie prin zona nu mai fac atat caz.

Autore Risposta: ipsen27
Inserita il: 18/10/2010 19:51:56
Messaggio:

o intrebare ? daca eu am o masina cu nr de italia cum pot afla daca este radiata,mentionez ca eu circul in romania cu aceasta

Autore Risposta: gaby
Inserita il: 18/10/2010 20:18:14
Messaggio:

Salut Ipsen

In mod sigur masina nu este radiata.
In momentul in care radiezi aici o masina iti cer si numerele masini - le targhe

Autore Risposta: kristiana
Inserita il: 19/10/2010 23:18:21
Messaggio:

eu am adus acum 3 zile masina din romania(este pe numele mamei mele).inca nu m a oprit politia dar in Ro i au zis ca nu ar fi probleme fiind i familie,oricum trebuie fcuta procura pt persoana care ti o va aduce pana aici(pt a iesi din romania)iar daca doresti poti face la notar si procura penumele tau cum ca mama ta iti da masina sa o conduci numai ca daca o faci in ro procura trebuie sa fii prezenta pt a semna.asigurarile acopera,eu i am facut si casco la a mea dar daca accidentul este grav mi au zis ca mi o duc pe platforma pana in romania(asta include casco)care ma ajunge cu totul la un 500 euro pe an(casco si rca).
Revizia trebuie facuta odata la doi ani in Romania.
Daca ma va oprii politia iti voi da mai multe detalii.
Oricum daca doresti sa ma mai intrebi ceva iti stau la dispozitie.
Ciao

Inserita il: 24/10/2010 18:01:35
Messaggio:

valerio a scris:

boby a scris:

nu este asa mereu....
[/quote]S-ar putea sa ai dreptate,am auzit si eu ceva de curand,in acest sens.
Apropo de masini,mi-a sosit o nenorocire adica o amenda in afara de bani sant si 5 puncte de penalizare,m-am gandit sa declar ca si conducator un prieten care are permis romanesc si nu a facut chestia aia cu recunoasterea permisului.
Oare este ok,s-au se pot lua puncte si de pe permisul romanesc.

Autore Risposta: ilie_e
Inserita il: 29/10/2010 18:37:12
Messaggio:

cine sta cu masina aici si e resident oricum trebuie sa fii mereu pregatit cu scuza, cand se intampla sa te opreasca....
.
Sa inteleg ca daca esti resident in italia nu ai voie sa mergi cu masina personala daca este inscrisa pe romania?

Autore Risposta: valerio
Inserita il: 29/10/2010 18:46:55
Messaggio:

ilie_e a scris:

cine sta cu masina aici si e resident oricum trebuie sa fii mereu pregatit cu scuza, cand se intampla sa te opreasca....
.
Sa inteleg ca daca esti resident in italia nu ai voie sa mergi cu masina personala daca este inscrisa pe romania?

Nu ai voie sa conduci masina. Dupa 6 luni in care ai residinta in italia trebuie sa schimbi numar la masina, sa inscrie pe italia. Eu am facut, este simplu, dar costa 700 de euro si trebuie un certificat de omologare europeano,reu de scos in romania,ff greu.
Eu te sfatuiesc sa nu iscrii masina in italia, mai bine pui masina pe numele cuiva in romania, iti faci procura si circuli cu ea linistit. O data la 2 ani trimiti talon pentru ITP impreuna cu 100 de euro ( nu stiu daca acepta si dolari ) si iti faci revizia. Simplu

Autore Risposta: ipsen27
Inserita il: 16/11/2010 09:32:06
Messaggio:

mersi frumos GABY,as mai avea o intrebare pt tine,referitor la faptul ca respectivul proprietar al masinii care o detin este din localitate cu mine,el este proprietarul masinii in acte, iar el mai are inca vreo 5 masini pe numele lui,si ma gandeam cum ii convine sa plateasca impozit pe toate aceste masini,fapt pt care l-am si intrebat si mi-a spus ca impozitele pe auto in italia sunt mici (ASTRA din 99,motor de 1,6L,benzina plus GPL,74 KW ).Intrebarea mea este daca are dreptate,si daca da ai idee cat este? ca poate se ridica omul cu pretentii,bineinteles este dreptul sau, deoarece plateste impozit, asta pt linistea mea sufleteasca sa-mi dau seama daca ii convine omului sa nu o radieze.Sper ca nu te-am plictisit,si multumesc anticipat

Autore Risposta: ilie_e
Inserita il: 26/11/2010 20:08:45
Messaggio:

Multam pentru sfaturi Valerio asa am sa fac , si pana la urma cat ma costa asigurarea in italia , la jumatea ei cred ca imi fac in Romania si RCA si Casco.

Forum ItaliaRomania.com : http://www.italiaromania.com/forum/

© 2000-06 Snitz Communications

Chiudi Finestra