Forum ItaliaRomania.com
Stampa Pagina | Chiudi Finestra

Predarea cartilor de munca

Stampato da: Forum ItaliaRomania.com
URL Discussione: http://www.italiaromania.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=107
Stampato il: Azi

Discussione:

Autore Discussione: Paul - Milano
Oggetto: Predarea cartilor de munca
Inserito il: 17/02/2009 23:37:18
Messaggio:

Vesti proaspate de la Bucuresti in legatura cu cartile de munca.
Saptamana trecuta am facut o vizita la o casa a pensiilor in Bucuresti si m-am interesat despre data limita aprobata de catre Ministerul Muncii pana la care trebuie depuse TOATE cartile de munca: 30 noiembrie 2009.

Am predat cartea de munca...dar trebuie sa mai astept pentru scanare caci nu prea le functioneaza soft-ul. Mi-au lasat un proces verbal cu care pot ridica cartea de munca originala incepand cu...15 Aprilie.

Oricum, exista posibilitatea de a delega pe altcineva sa o ridice in lipsa "proprietarului", mentionand pe procesul verbal numele celui care o va ridica si anexand o copie dupa cartea de identitate a acestuia.

Risposte:

Autore Risposta: toporas
Inserita il: 23/02/2009 19:02:53
Messaggio:

Buna,Paul! Dar pentru a preda cartea de munca trebuie neaparat sa ma prezint in persoana sau o poate preda altcineva in locul meu.eu cartea de munca o am aici,in Italia,i-as trimite-o sorei mele s-o predea.Cum ar trebui sa procedez?

Autore Risposta: bogdy
Inserita il: 24/02/2009 12:51:30
Messaggio:

Scuzati, eu n-am intels nimic..trebuie predate cartile de munca din romania??

Autore Risposta: alina-ionela
Inserita il: 24/02/2009 17:42:47
Messaggio:

Si daca nu le predai,ce se intamplaSincer nici nu mai stiu unde-i a mea

Autore Risposta: Paul - Milano
Inserita il: 24/02/2009 19:04:31
Messaggio:

Pentru bogdy: s-a dat o lege pe tema asta, cam acum 1 an.

Pentru alina-ionela: nu o depui pana la 30 Noiembrie, pierzi toti anii de munca trecuti in cartea de munca. Si nu se mai considera la pensie. Dupa aia, mai e si o amenda de cateva sute de RON. Nimic grav...

Pentru toporas: poate sa o predea si altcineva. E suficienta o copie dupa buletinul tau si o copie dupa buletinul persoanei respective. Còpiile acestea se anexeaza la dosar si te vor programa pentru o anumita data sa-ti iei inapoi originalul (caci ei au nevoie doar de datele din cartea de munca). Si de retras o poate retrage o alta persoana; trebuie doar ca persoana care o depune pt tine sa mentioneze asta pe procesul-verbal care se intocmeste la predare.

Autore Risposta: alina-ionela
Inserita il: 24/02/2009 19:26:33
Messaggio:

ca sa vezi,si cu anii luati si cu amenda de dat....buuuuna treaba

Inserita il: 24/02/2009 20:27:47
Messaggio:

Aoleuuu...am vreo 15 ani pe cartea de munca in romania (nu stiu daca se da pensie pe chestia asta) .
normal ar fi sa mi se restituie contributele dat fiind ca nu am dreptul la pensie din cauza anilor putini...poate ar fi interesant sa dechidem un topic separat cu pensia..deh..batranetea vine oricum, nu?

Autore Risposta: toporas
Inserita il: 25/02/2009 10:23:49
Messaggio:

Dar unde trebuiesc predate cartile de munca?Toate la Bucuresti sau fiecare in judetul sau si unde anume?

Autore Risposta: AdminFlorin
Inserita il: 25/02/2009 11:31:52
Messaggio:

Eu am 7 ani pe cartea de munca, problema mea este ca nu mai stiu unde este, societatea unde lucram pana in '93 s-a desfiintat. Eu am de gand sa rezolv cu cartea de munca pentru ca in momentul cand va trebui sa ies la pensie (cum spune bogdy - batranetea vine oricum) 7 ani la vechime nu sunt putini.
Daca am inteles bine in Italia poti iesi la pensie daca ai o anumita varsta sau daca ai un anumit numar de ani de munca sau de contributii platite. Deci la 60 de ani daca ai 40 de ani de munca...pot fi utili anii lucrati in Romania (vorbesc de mine care sper ca pensia sa ma apuce in Italia )

Autore Risposta: eri_ka11
Inserita il: 25/02/2009 12:27:03
Messaggio:

Operatiunea de predare-primire a carnetelor de munca la casele teritoriale de pensii, precum si cea de scanare a acestora, se vor finaliza pana la 31 decembrie 2010, conform Hotararii Guvernului nr. 1413/2008, publicata vineri in Monitorul Oficial.

In Monitorul Oficial, Partea I, nr. 767, de vineri, 14 noiembrie, a fost publicata Hotararea Guvernului nr. 1413/2008 pentru modificarea si completarea HG nr. 1768/2005 privind preluarea din carnetele de munca a datelor referitoare la stagiul de cotizare realizat in sistemul de pensii anterior datei de 1 aprilie 2001.

Astfel, termenul de predare a carnetelor de munca de catre persoanele fizice si juridice pentru activitatea de preluare a datelor a fost prelungit pana la 30 noiembrie 2009 (termenul anterior 30 noiembrie 2008).

De asemenea, termenul de predare a carnetelor de munca in vederea scanarii este 30 noiembrie 2010.

Prelungirea acestor termene a fost determinata de faptul ca operatiunile de predare-primire a carnetelor de munca, respectiv de scanare a acestora in vederea preluarii datelor, sunt in derulare.

Totodata, HG nr. 1413/2008 reglementeaza modalitatea de preluare a carnetelor de munca pentru persoanele care nu mai au domiciliul in Romania, dar carora le va fi deschis dreptul la pensie pe baza perioadelor de vechime in munca realizate in tara.

Astfel, in situatia fostilor asigurati ai sistemului public de pensii care nu au domiciliul sau resedinta in Romania, carnetele de munca transmise prin posta caselor teritoriale de pensii trebuie insotite de copia actului de identitate a titularului, din care sa rezulte adresa de domiciliu sau de resedinta din strainatate.

Pentru cei care opteaza pentru prezentarea carnetului de munca prin intermediul unei persoane, carnetul de munca va fi insotit de copia actului de identitate al persoanei desemnate de catre titular.

In baza HG nr. 1768/2005, la inceputul anului 2006 a fost demarata actiunea de preluare, din carnetele de munca, a datelor referitoare la perioadele de stagiu realizat in sistemul public de pensii anterior datei de 1 aprilie 2001, precum si a veniturilor salariale aferente. Datele preluate din carnetele de munca vor fi utilizate pentru creare a unei baze de date la nivel national cu istoricul perioadelor de asigurare si a veniturilor angajatilor din sistemul public de pensii.

Inserita il: 01/03/2009 01:46:40
Messaggio:

Pentru toporas: cartile de munca se predau la Casa Pensiilor din judetul unde aveai ultimul domiciliu.
Doar pentru cei din Bucuresti, la Casa Pensiilor de sector.

Inserita il: 01/03/2009 19:58:09
Messaggio:

Daca tot veni vorba, ce stiti despre integrarea anilor lucrati in Romania?
INPS ii ia in calcul ca ani lucrati (fara contribute), sau nu-i considera proprio?

Alceva, Romania (cum fac si alte tari europene) iti restituie contributele platite dat fiind ca vechimea nu-ti permite sa primesti pensie?(altfel sint bani pierduti chiar de tot, nu?)

Scuzati off-topic, dar la mine e o mare nebuloasa chestia asta si n-as vrea sa pierd anii lucrati in Romania...

Inserita il: 04/03/2009 19:49:57
Messaggio:

Nu inca. Dar va veni vremea.
Oricum, celor din afara Romaniei le convine mai mult recunoasterea anilor de munca in Ro decat primirea inapoi a sumelor varsate pt pensie; ce te-ai face cu vreo 29,455 Lei ??? (vechi...)

Autore Risposta: Elena.Negrota
Inserita il: 04/03/2009 21:41:13
Messaggio:

Paul ,sar-manaaaaaaaaaaaa !Uitasem complet !

Autore Risposta: dany
Inserita il: 08/01/2010 17:26:48
Messaggio:

azi am auzit asta:

"Potrivit HG 1456/2009 pentru modificarea alin. (6) art.2 din HG 1768/2005 privind preluarea din carnetele de munca a datelor referitoare la perioadele de stagiu de cotizare realizate in sistemul public de pensii anterior datei de 1 aprilie 2001, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei nr. 820/27.11.2009, termenul limita de predare a carnetelor de munca de catre persoane fizice si juridice a fost prelungit pana la data de 30 septembrie 2010."

http://www.legislatiamuncii.ro/Stir...elungit.html

vesti bune...eu am vreo 18 ani cu tot cu sporuri...

Autore Risposta: Tabry
Inserita il: 09/01/2010 13:39:43
Messaggio:

Face-ti copii legalizate dupa cartea de munca inainte de a o depune ........
Arhiva statului este facuta praf.
La casa de pensii sunt inregistrate date doar din ultimii 11 ani. Pentru restul....trebuie sa alergati voi. Sa faceti munca de detectivi in situatia in care firma a fost dizolvata, vanduta, etc......
Eu mi-am gasit actele intr-un subsol plin de apa undeva prin Targoviste si Bucuresti, la persoane particulare, care dupa un proces de constiinta s-au hotarat sa pastreze cate ceva si sa nu le mai dea foc. Altii nu au fost atat de norocosi ca mine.......
Deci, atentie mare la acte...... Nu dati nimic din mana daca nu aveti copii legalizate si recunoscute in Romania si in Italia.

Forum ItaliaRomania.com : http://www.italiaromania.com/forum/

© 2000-06 Snitz Communications

Chiudi Finestra